Answer:
2.46V
Step-by-step explanation:
Oxidation half equation
Al(s)------> Al^3+(aq) + 3e
Reduction half equation
3Ag^+(aq) +3e --------> 3Ag(s)
Since the concentration of each solution is 1M we assume standard conditions
E°cell = E°cathode - E°anode
E°cathode= 0.80V
E°anode= -1.66V
E°cell = 0.80 - (-1.66)
E°cell = 2.46V