Answer:
The direct material cost per bar is $0.30
Step-by-step explanation:
Using the batch costs available to us relating to Direct Material, we first need to calculate the per unit cost of each component of direct material.
Per unit cost of each component
Cocoa - Total cost per batch = 510 * 0.3 = $153
Cocoa - Cost per unit = 153 / 1410 = $0.1085 per unit
Sugar - Total cost per batch = 150 * 0.6 = $90
Sugar - Cost per unit = $0.0638 per unit
Milk - Total cost per batch = 120 * 1.5 = $180
Milk - Cost per unit = 180 / 1410 = $0.1277 per unit
Direct material cost per bar = 0.1085 + 0.0638 + 0.1277 = $0.30 per bar