Answer:
Budgeted purchases in units for August are 6600 units
Step-by-step explanation:
The budgeted purchases in units for August under the policy followed by the company will be as follows.
The units required to meet August sales are 6000 units.
The opening inventory in August will be 40% of August sales that is 0.4 * 6000 = 2400 units
Thus, the units need to be purchased in August to meet August sales = 6000 - 2400 = 3600 units
In August, we also need to purchase enough units to cover 40% of September sales. Units needed in August for September sales = 0.4 * 7500 = 3000 Units
Purchases in August = Purchases required to meet August sales - Purchases required to meet the desired ending inventory
Purchases in August = 3600 + 3000 = 6600 units