140k views
2 votes
A 4-kilogram bag of birdseed costs $12.69. What is the unit price, rounded to the

nearest cent?


2 Answers

4 votes

Answer:

3.17

Explanation:

User OllyBarca
by
8.1k points
5 votes

Answer:

$3.17

Explanation:

Take the $12.69 and divide it by the 4 kilograms and you get 3.17. (This is rounded)

User Yesthisisjoe
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories