121k views
1 vote
Find the unit price of 60lbs of honey for $123.99. Round your answer to the nearest cent if necessary.

2 Answers

5 votes

Answer:

$2.07 per pound

Explanation:

price divided by amount will get you the unit price. $123.99/60 equals 2.0665.

User Hernandez
by
6.9k points
3 votes
The unit price is $2.07 per lb (pound).
User Sefakilic
by
7.2k points