menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
asked
Aug 18, 2023
145k
views
19
votes
A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
Mathematics
high-school
TaouBen
asked
by
TaouBen
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Answer:
$0.05
Explanation:
3.45 divided by 64
Rose Perrone
answered
Aug 23, 2023
by
Rose Perrone
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org