142k views
18 votes
Danny’s supermarket has 1 litter water bottles normally priced at $1.50 reduced 25%

Marta’s supermarket has bottles of water still priced at $1.50 but offer 25% bigger bottle.
Which supermarket has the best buy?

User Wizmann
by
4.7k points

1 Answer

6 votes

Answer: Danny's supermarket

Explanation:

Danny's price- 0.75x1.5= $1.12 for 1 liter water bottle

Marta's price- $1.50 for 1.25 liter water bottle

1.12x1.25=1.40, if Danny was selling a 25% bigger bottle(making the bottle size equal to Marta's) it would cost $1.40, the lower price

User RPaul
by
4.8k points