190k views
1 vote
Bryson bought 2_3/4

pounds of veggie burgers for $8.80.


A. What is the unit price per pound of the veggie burgers? Show your work.


B. There are 16 ounces in a pound. What is the unit price per ounce of the veggie burgers?


C. At that unit price, what is the price for 4

_1

2

pounds of veggie burgers?

User Jgaw
by
4.8k points

1 Answer

0 votes

Answer:

A = $3.2

B = $0.2

C = $0.8

Explanation:

First of all, convert the mixed fraction to improper fraction

2¾ pounds = 11/4 pounds

He bought 11 / 4 pounds for $8.80

11 / 4 pounds = $8.80

1 pounds = $x

X = [8.80 / (11/4)]

X = (8.8 * 4 ) / 11

X = $3.2

1 pounds cost $3.2

B.

1 pounds = 16 ounces

But 1 pounds cost $3.2

16 ounces = $3.2

1 ounces = $y

y = (1 * 3.2) / 16

y = $0.2

1 ounce costs $0.2

C.

The unit price of 1 ounce = $0.2

4 ounce = $z

Z = 4 * 0.2

Z = $0.8

The price of 4 ounces = $0.8

User Ranju
by
5.7k points