Let x represent pounds of Gazebo coffee and y represent pounds of Kona coffee.
We are told that a coffee distributor wants 70 pounds of coffee. We can represent this information in an equation as:
![x+y=70...(1)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/88v526grymqttjvmkvzmv0q91x6ipfqv8g.png)
![y=70-x...(1)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/k45987mstnaob2s0vu7warxrzp8vau48m6.png)
We have been given that Gazebo coffee blend sells for $10.20 per pound, so cost of x pounds of Gazebo coffee would be
.
Kona coffee blend sells for $12.20 per pound, so cost of y pounds of Kona coffee would be
.
Cost of 70 pounds of a coffee that can sell for $10.91 per pound would be
.
![10.20x+12.20y=70(10.91)...(2)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/uzj3mp51r33fwhcz6ytc2fj8y4uyof0oha.png)
Upon substituting equation (1) in equation (2), we will get:
![10.20x+854-12.20x=763.7](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/y62xr4pdwnubprjivuw5uqx71puecuwzou.png)
![-2x+854=763.7](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/j8ugta8x98iogutahnbaafvh1au2ckh2ad.png)
![-2x+854-854=763.7-854](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/4mz9fywo39juavto1kj11kgppk3nu7e8gj.png)
![-2x=-90.3](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/ntav03sv82o8zw8jg0yy9lism9plet4qil.png)
![(-2x)/(-2)=(-90.3)/(-2)](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/l5mfyamg3th9ls3ja5fop59voj0imeb8an.png)
![x=45.15](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/blm0km250y6mj7qv2ei9umv4hvwe70cpj9.png)
Therefore, distributor should use 45.15 pounds of Gazebo coffee.
Upon substituting
in equation (1), we will get:
![y=70-14.15=24.85](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/2231un9au43ehl5ub0gzwgzw98rff22iry.png)
Therefore, distributor should use 24.85 pounds of Kona coffee.