8.7k views
1 vote
A 2-yard roll of wrapping paper costs $8.16. What is the price per foot?

User Dima Ti
by
7.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1.36

Explanation:

if 2 yards are 6 feet then divide 8.16 by 6. and you get your unit price which is 1.36

User Jilian
by
8.4k points

No related questions found