8.7k views
1 vote
A 2-yard roll of wrapping paper costs $8.16. What is the price per foot?

User Dima Ti
by
4.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1.36

Explanation:

if 2 yards are 6 feet then divide 8.16 by 6. and you get your unit price which is 1.36

User Jilian
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.