Answer:
Direct material price variance= $1,200 favorable
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Standard price= $8 per gallon
Last month, 3,000 gallons of direct materials were purchased for $22,800.
To calculate the direct material price variance, we need to use the following formula:
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
Actual price= 22,800/3,000= $7.6 per gallon
Direct material price variance= (8 - 7.6)*3,000= $1,200 favorable