213k views
3 votes
Original price of a comic book $3.00 discount 10%​

User Sach K
by
6.4k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$2.70

Explanation:

5 votes

Answer:

$2.70

Explanation:

To calculate this you could use 2 ways.

1) The first method is to use the multiplier method.

To Calculate this you would multiply 3 by 0.9. This is because you are reducing the amount by 10%.

1)Multiply $3.00 by 0.90.


3*0.90=2.7

2) The second method is to first find 10% and then minus that from $3.

The formula to calculate the percentage is to divide the percentage by 100 and multiplying it by the number.

1) Divide 10 by 100.


10/100=0.1

2) Multiply 0.1 by 3.


0.1*3=0.3

3) Minus 0.3 from 3.


3.00-0.3=$2.7

:)

User Vijayaragavan
by
6.6k points