83.5k views
0 votes
Jack pays $42.75 for 2.5 pounds of fish. What is the price per pound of the fish?​

User Csotiriou
by
8.6k points

2 Answers

6 votes

Answer:

It will be $17.10 per pound of fish.

Explanation:

In order to find the price per pound we need to find the unit price. You can find the unit price by doing 42.75/2.5 and which you will get $17.10.

Hope it help!

~Silver

User Amey Jadiye
by
8.7k points
5 votes

Answer:

$17.1

Explanation:

You would divide 42.75 by 2.5 to find the price per pound of the fish.

User Vojo
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.