36.3k views
3 votes
Andrea asked her brother to take a 6 ft floating raft out of the water near the wave-swept shore. Using this raft as a measuring tool, she estimated that the wavelengths of these particular ocean waves were about 10 ft. How fast are these surface ocean waves if the frequency remains 1 5 Hz

1 Answer

6 votes

Answer:


v = \lambda f

Where:

v= represent the velocity of interest


\lambda = 10 ft


f = 1/5 Hz the frequency assumed for this case

Since we have everything to replace we got:


v = 10 ft *(1)/(5) Hz= 2 (ft)/(s)

Step-by-step explanation:

The measure of 6ft for this case is irrelevant in order to calculate the variable of interest

For this case we can use the general equation who decribe any wave given by:


v = \lambda f

Where:

v= represent the velocity of interest


\lambda = 10 ft


f = 1/5 Hz the frequency assumed for this case

Since we have everything to replace we got:


v = 10 ft *(1)/(5) Hz= 2 (ft)/(s)

User Leff
by
7.2k points