Answer: $2.63
Step-by-step explanation: In this problem we want to find the unit price for 1 strawberry. Unit price means the cost per unit, in this case, the cost per strawberry.
Since we know that it costs $7.89 for 3 strawberries, to find the cost for 1 strawberry, we need to divide 3 into $7.89 or 3 into 7.89.
7.89 divided by 3 gives us 2.63.
This means that 1 strawberry costs $2.63.