3.8k views
1 vote
3 strawberries for $7.89 how much is 1 strawberry

2 Answers

5 votes

Answer:

$2.63

Explanation:

Hi Gcap717 !

To solve the question, we need to analyze the words. It says 3 strawberries...and then.....1 strawberry.

That implies division!

We need to divide $7.89 by 3.

$7.89 รท 3 = $2.63

Thus, it is
$\boxed{2.63}$ for one strawberry.

User Jeromerg
by
5.2k points
0 votes

Answer: $2.63

Step-by-step explanation: In this problem we want to find the unit price for 1 strawberry. Unit price means the cost per unit, in this case, the cost per strawberry.

Since we know that it costs $7.89 for 3 strawberries, to find the cost for 1 strawberry, we need to divide 3 into $7.89 or 3 into 7.89.

7.89 divided by 3 gives us 2.63.

This means that 1 strawberry costs $2.63.

User IMemon
by
5.2k points