Answer:
95% Confidence interval: (5.5,8.5)
Explanation:
We are given the following data in the question:
8,10,8,4,5,7,3,10,8
Sample size,n = 9
Population standard deviation = 2.3
Formula:


Sample mean = 7
95% Confidence interval:

Putting the values, we get,


is the required confidence interval for population mean.