81.6k views
0 votes
A radioactive substance decays exponentially. A scientist begins with 140 milligrams of a radioactive substance. After 25 hours, 70 mg of the substance remains. How many milligrams will remain after 35 hours

1 Answer

2 votes

Answer:

Therefore 53.05 mg will remain of the given radioactive substance after 35 hours.

Explanation:

Radioactive Decay:


(dN)/(dt)\propto N


\Rightarrow (dN)/(dt)=\lambda N


\Rightarrow (dN)/(N)=\lambda dt

Integrating both sides


\int (dN)/(N)=\int\lambda dt


\Rightarrow ln |N|= \lambda t+c_1


\Rightarrow N= e^(\lambda t+c_1)


\Rightarrow N= e^(\lambda t).e^(c_1)


\Rightarrow N=c e^(\lambda t) [
e^(c_1)=c ]

When t=0,
N=N_0= initial amount


N_0=c e^(\lambda .0)


\Rightarrow N_0=c

Therefore the decay equation is


N=N_0e^(\lambda t)

Given that,
N_0= Initial amount of the radioactive substance= 140 mg

After 25 hours, 70 mg of substance remains.

N= 70 mg, t=25 hours


N=N_0e^(\lambda t)


\Rightarrow 70 =140e^(\lambda * 25)


\Rightarrow e^(\lambda * 25)=(70)/(140)


\Rightarrow ln|e^(\lambda * 25)|=ln|(1)/(2)|


\Rightarrow \lambda * 25}=-ln|2| [
ln |\frac12|=ln 1-ln 2=0-ln 2=-ln 2 ]


\Rightarrow \lambda =-(ln|2|)/(25)

The decay equation becomes


N=N_0e^)/(25)t

Now putting t= 35


N=140 e^-(ln

= 53.05 mg

Therefore 53.05 mg will remain of the given radioactive substance after 35 hours.

User Alexys
by
7.5k points