Answer:
a) Quantitative Threshold $64,452.6 million
Segments to be disclosed is Segment E
b) No,it does not makes the 75%. It makes 57%
Step-by-step explanation:
Calculation of Quantitative threshold
Total profit of profit making segments = (2,327+23,833+37,533+580,833)
=644,526 *10% =64,452.6
Total loss of segments= 5,733 *10% =573.3
Step 2 : Take higher of the two the make it threshold
Higher is $64,452.6
so any segment with a profit or loss greater than $64,452.6 is a reportable segment.
b) 75% Test
Total Revenue = $6,116,023
E = 3,470,833/6,116,023
=0.567 *100
=57%