135k views
3 votes
Stefan sold 13 packages of cc and 1 package of cd for 147 dollars. Alberto sold 8 packages of wc and 10 packages of gb for 250 dollars. Find the cost each package of wc and one package of gb

User Ggrelet
by
6.2k points

1 Answer

4 votes

The selling cost of 1 packet of w c = $ 10

The selling cost of 1 packet of g b = $ 17

Explanation:

Let us assume the cost of 1 packet of w c = $ m

and the cost of 1 packet of g b = $ n

The cost of 13 packages of w c + 1 package of g b = $ 147

13 x ( cost of 1 package of w c ) + 1 package of g b = $ 147

⇒ 13 x (m) + 1 x (n) = 147

13 m + n = 147 ..... (1)

The cost of 8 packages of w c + 10 package of g b = $ 250

8 x ( cost of 1 package of w c ) + 10 x (cost of 1 package of g b ) = $ 250

⇒8 x (m) + 10 x (n) = 250

8 m + 10 n = 250 ..... (2)

Now, solving for the values of m and n:

13 m + n = 147 ⇒ n = 147 - 13 m

Putting this in 8 m + 10 n = 250 , we get:

8 m + 10 ( 147 - 13 m) = 250

or, 8 m + 1470 - 130 m = 250

or, -122 m = -1220

or, m =
(1220)/(122) = 10

m = $10

⇒ n = 147 - 13 (10) = 147 - 130 = 17 ⇒ n = $17

Hence, the cost of 1 packet of w c = $ 10

and the cost of 1 packet of g b = $ 17

User Nouiz
by
5.2k points