menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The cost for a personal fitness plan at Gym A is $76.50 dor 8.5 hours. At Gym B the cost is $10.50 for 3/4 hours. Determine which plan offers the best deal
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The cost for a personal fitness plan at Gym A is $76.50 dor 8.5 hours. At Gym B the cost is $10.50 for 3/4 hours. Determine which plan offers the best deal
asked
Apr 13, 2021
101k
views
3
votes
The cost for a personal fitness plan at Gym A is $76.50 dor 8.5 hours. At Gym B the cost is $10.50 for 3/4 hours. Determine which plan offers the best deal
Mathematics
high-school
Rebecca Nelson
asked
by
Rebecca Nelson
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Gym B-
10.5/3 —> to get the price for 1/4 of the hour= $3.5 per 1/4
3.5x4–> to get cost for 1 hour= $14 per hour
14x8.5 hours= $119
Gym A offers a best deal as, for 8.5 hours it costs $76.50 whereas gym b, for 8.5 hours costs $119
Yurii Kyrylchuk
answered
Apr 17, 2021
by
Yurii Kyrylchuk
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 8, 2021
85.4k
views
Every month $35 is withdrawn from Tom’s savings account to pay dor his gum membership. He has enough savings to withdrawn no more than $280. For how many months can Tom pay for his gym membership ?
Laurent Couvidou
asked
Jul 8, 2021
by
Laurent Couvidou
8.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
85.4k
views
asked
Jan 28, 2024
124k
views
Who said "Please remember as you enter le musée -- le silence est d'or !" Jake Summer A tourist The tour guide
Jeronimo
asked
Jan 28, 2024
by
Jeronimo
8.3k
points
French
college
1
answer
3
votes
124k
views
asked
Oct 11, 2024
44.1k
views
Find the linear) equation of the tangent plane to the surface z = 2y2 – 4x2 + x at the point (4,-1, -58). Your answer should be in the form of an equation, e.g., something like ax + by + cz = dor a(x –
Franklin Pious
asked
Oct 11, 2024
by
Franklin Pious
7.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
44.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org