menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost for a personal fitness plan at Gym A is $76.50 dor 8.5 hours. At Gym B the cost is $10.50 for 3/4 hours. Determine which plan offers the best deal
asked
Apr 13, 2021
101k
views
3
votes
The cost for a personal fitness plan at Gym A is $76.50 dor 8.5 hours. At Gym B the cost is $10.50 for 3/4 hours. Determine which plan offers the best deal
Mathematics
high-school
Rebecca Nelson
asked
by
Rebecca Nelson
6.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Gym B-
10.5/3 —> to get the price for 1/4 of the hour= $3.5 per 1/4
3.5x4–> to get cost for 1 hour= $14 per hour
14x8.5 hours= $119
Gym A offers a best deal as, for 8.5 hours it costs $76.50 whereas gym b, for 8.5 hours costs $119
Yurii Kyrylchuk
answered
Apr 17, 2021
by
Yurii Kyrylchuk
6.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
arlos has $690,000 he wants to save. If the FDIC insurance limit per depositor, per bank, is $250,000, which of these ways of distributing his money between three banks will guarantee that all of his money
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org