195k views
10 votes
Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?

User Raxvan
by
8.3k points

1 Answer

11 votes

Answer:

24 for 2.99

Explanation:

2.99/24 = $0.1245 per ounce
4.99/36 = $0.1386 per ounce

So the 36 cost more per ounce.

User Hophat Abc
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories