195k views
10 votes
Which is a better deal per ounce? 24 ounces for $2. 99 or 36 ounces for $4. 99?

User Raxvan
by
4.6k points

1 Answer

11 votes

Answer:

24 for 2.99

Explanation:

2.99/24 = $0.1245 per ounce
4.99/36 = $0.1386 per ounce

So the 36 cost more per ounce.

User Hophat Abc
by
5.0k points