Answer:
ΔL = 0.0176m
Step-by-step explanation:
We are given;
Length of railroad track; L = 40 m
First Temperature; T1 = −5 ◦C
Second temperature; T2 = 35 ◦C
linear expansion coefficient of steel; α = 11 × 10^(−6) (◦C)^(-1)
The increase in length is given by the equation;
ΔL = α•L•ΔT
Where,
α is linear coefficient
L is length
ΔT is change in temperature.
ΔT = first temperature - Second Temperature
Thus, ΔT = 35 - (-5) = 35 + 5 = 40°C
Thus,plugging in relevant values,
ΔL = α•L•ΔT = 11 × 10^(−6)•40•40
ΔL = 0.0176m