196k views
1 vote
boxes of granola sale at a price of 2 for$4:50. there are 12 ounces of granola in each box. what is the unit price in dollars per pound?

User Nidhi Shah
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

$3 PER POUND

$4.50/24=.1875 PER OUNCE

16 OUNCES X.1875=$3

User Jefftrotman
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories