menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
boxes of granola sale at a price of 2 for$4:50. there are 12 ounces of granola in each box. what is the unit price in dollars per pound?
asked
May 19, 2021
196k
views
1
vote
boxes of granola sale at a price of 2 for$4:50. there are 12 ounces of granola in each box. what is the unit price in dollars per pound?
Mathematics
middle-school
Nidhi Shah
asked
by
Nidhi Shah
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
$3 PER POUND
$4.50/24=.1875 PER OUNCE
16 OUNCES X.1875=$3
Jefftrotman
answered
May 24, 2021
by
Jefftrotman
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 23, 2024
211k
views
Your neighbor goes to the post office once a month and picks up two checks, one for $13,000 and one for$4,500. The larger check takes four days to clear after it is deposited; the smaller one takes three
Ccman
asked
Aug 23, 2024
by
Ccman
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
211k
views
asked
Nov 7, 2020
28.7k
views
A pack of cinnamon-scented pencils sells for$4.00. What is the sales tax rate if the total cost of the pencils is $4.12?
Christopher Chiche
asked
Nov 7, 2020
by
Christopher Chiche
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
28.7k
views
asked
Dec 8, 2021
198k
views
Elena brought 8 tokens for$4.40 At this rate how much do 19 tokens cost
Vlz
asked
Dec 8, 2021
by
Vlz
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
198k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org