Answer:
Mean= 5.70
Standard deviation= 0.132
Explanation:
For the distribution of sample mean:
Mean of the sampling distrubution = \mu = 5.70
Standard deviation of the sampling distrubution = sigma/sqrt{n} = 1.7201 /sqrt{170} = 0.132
7.9m questions
10.5m answers