Answer:
The gplanet is 0.193 m/s^2
Step-by-step explanation:
The speed of the pulse is:
where
m=mass of the wire=4 g= 4x10^-3 kg
M=mass of the object= 3 kg
Replacing values:
7.9m questions
10.5m answers