Answer:
a) txy = 1115.5 MPa
b) oy is independent of pressure, thus txy=1115.5 MPa
Step-by-step explanation:
The stress tensor is:
![o=\left[\begin{array}{ccc}-p&t&0\\t&-p&0\\0&0&-p\end{array}\right]](https://img.qammunity.org/2021/formulas/engineering/college/ez9mbdxitokcwk1x6qx77f29kzkl8avy9s.png)
where p is the pressure, t is the shear stress

substituting the matrix values:

a)

Clearing t:
t=1115.5 MPa = txy
b) oy is independent of pressure, thus txy=1115.5 MPa