137k views
4 votes
3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?

User Daneska
by
7.8k points

2 Answers

1 vote

Hope this will help u...

3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?-example-1
User Leidy
by
8.0k points
3 votes

Answer:

$0.79 per pound

Explanation:

Step 1: Find the price per pound

1 ton = 2000 pounds

3 * 2000 = 6000

So...


(4740)/(6000)

$0.79 per pound

Answer: $0.79 per pound

User Charles Watson
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories