229k views
0 votes
A simple pendulum consists of a 4.9-kg mass attached to a string. The pendulum is pulled to the right and held at rest so that it is 2.08 m above the lowest point in its swing. If you let it go from this point, how fast (in m/s) is it traveling at the lowest point of its swing (on the initial pass)

1 Answer

1 vote

Answer:

6.384 m/
sec^(2)

Step-by-step explanation:

The velocity is given by;

We know;

PE= mgh

KE= 1/2 m
V^(2)

but KE=PE

==> 1/2 m
V^(2) =mgh

==> 1/2
V^(2) =gh

==>
v=√(2gh)

puting g=9.8 m/sec2

h=2.08 m

==>
v= 6.384 m/sec^(2)=

User Arjun Sreedharan
by
7.2k points