Answer:
Save: $7,366.1
=> Enough to visit Spain in August
Explanation:
Semi monthly salary is: $2770.22/2 = $1385.11
- Semi-monthly payment for Social Security is: $1385.11 x 6.2% = $85.88
=> 7-month payment for Social Security is: $85.88 x 14 = $1,202.32
- Semi-monthly payment for Medicare is: $1385.11 x 1.45% = $20.08
=> 7-month payment for Medicare is: $20.08 x 14 = $281.12
- 7-month expenses are: $1,200 x 7 = $8,400
- 7-month payment for State taxes is: $52 x 14 =$728
- 7-month payment for Federal taxes is: $101 x 14 =$1,414
=> Total expenditure in 7 months: 1,202.32 + 281.12 + 8,400 + 728 + 1,414 = $12,025.44
Total salary in 7 months: $2770.22 x 7 = $19,391.54
=> Total saving in 7 months: 19,391.54 - 12,025.44 = $7,366.1
=> ENough to visit SPain in August