menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Boris pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Sep 20, 2021
165k
views
2
votes
Boris pays $3.84 for a bag of 16 tangerines.
Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
middle-school
Lyra Orwell
asked
by
Lyra Orwell
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
3.84/16 = 0.24 per tangerine
Takagi Akihiro
answered
Sep 23, 2021
by
Takagi Akihiro
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 2, 2024
143k
views
Debra buys a bag of 16 tangerines for $3.84. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Stas Makarov
asked
Sep 2, 2024
by
Stas Makarov
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
143k
views
asked
Jun 14, 2024
14.5k
views
Diane pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Aateeque
asked
Jun 14, 2024
by
Aateeque
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
14.5k
views
asked
Apr 3, 2018
28.5k
views
Rita pays $3.84 for a bag of 16 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Davidgyoung
asked
Apr 3, 2018
by
Davidgyoung
8.1k
points
Mathematics
college
2
answers
5
votes
28.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org