224k views
14 votes
This question is too hard

This question is too hard-example-1
User Pepa
by
8.0k points

2 Answers

7 votes

Answer:

7.50 is the answer to the question

User Krrish Raj
by
7.8k points
6 votes

Answer:

$7.50 for 3 bottles of water.

Explanation:

It is given that 4 bottles of water costs $10. Find the unit price per bottle of water, by simply dividing 4 from both the bottle of water as well as the cost:

(4 bottles of water/$10)/(4/4) = (1 bottles of water/(10/4)) = 1 bottles of water/2.5

Each bottle costs $2.50

Check. Multiply the unit price per amount of units bought:

2.50 x 4 = 10

Next, find the unit price for 3 bottles. Multiply the unit price with the amount of bottles bought:

$2.50 x 3 = $7.50

$7.50 is your answer.

~

User Unexist
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories