30.2k views
1 vote
Ms. Kwok spend $2.88 for a dozen pencils. What is the cost per pencil?

User Botptr
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.24

Explanation:

A dozen pencils is 12 pencils and if we need to know the cost per pencil we have to divide the total price by the number of pencils

2.88 ÷ 12 = .24

That means each pencil is 24 cents

User Hck
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories