30.2k views
1 vote
Ms. Kwok spend $2.88 for a dozen pencils. What is the cost per pencil?

User Botptr
by
4.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.24

Explanation:

A dozen pencils is 12 pencils and if we need to know the cost per pencil we have to divide the total price by the number of pencils

2.88 ÷ 12 = .24

That means each pencil is 24 cents

User Hck
by
4.7k points