173k views
4 votes
4 tons of mulch cost $28,320.00. What is the price per pound?

(Will Mark)

1 Answer

5 votes

Answer:

$3.54 per pound

Explanation:

Step 1: Find the unit cost per ton

28,320 / 4

$7,080 per ton

Step 2: Find the unit cost per pound

1 ton = 2000 pounds

7080 / 2000

$3.54 per pound

Answer: $3.54 per pound

User Pawneshwer Gupta
by
4.5k points