Answer:
$3.54 per pound
Explanation:
Step 1: Find the unit cost per ton
28,320 / 4
$7,080 per ton
Step 2: Find the unit cost per pound
1 ton = 2000 pounds
7080 / 2000
Answer: $3.54 per pound
5.6m questions
7.3m answers