68.5k views
4 votes
1. Juan paid $2.52 for 12 ounces of peanuts

What is the unit rate?

P.S I’m in 6th grade and I need to know if I got this right please!!

1. Juan paid $2.52 for 12 ounces of peanuts What is the unit rate? P.S I’m in 6th-example-1
User Asamarin
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.21

Explanation:

2.52/12

User Nasser Hadjloo
by
7.4k points