108k views
2 votes
It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost

User ZlZimon
by
5.1k points

2 Answers

4 votes

$6. $0.50

____ = ______

12 donuts. 1 donut

User Chris X
by
4.8k points
5 votes

Answer:

.50 for one donut

Explanation:

do a ratio 6$ for 12 donuts

so for $ for 1 donut

reduce the first equation for a ration of $1 per two donuts

so it be 50 cents

User Daniilyar
by
4.7k points