108k views
2 votes
It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost

User ZlZimon
by
8.3k points

2 Answers

4 votes

$6. $0.50

____ = ______

12 donuts. 1 donut

User Chris X
by
8.3k points
5 votes

Answer:

.50 for one donut

Explanation:

do a ratio 6$ for 12 donuts

so for $ for 1 donut

reduce the first equation for a ration of $1 per two donuts

so it be 50 cents

User Daniilyar
by
7.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories