Answer:
The cost of goods sold per tie was $22
Explanation:
The list of all associated cost in a month on the job 1041 is
- Direct materials - $54,800
- Direct Labour - $19,200
- Selling $ Shipping Costs - $28,000
- Overhead costs - $25 per MH Ă— 320MHs = $8,000
The total cost of production of the ties can then be obtained by adding all associated costs;
$54,800 + $19,200 + $28,000 + $8,000 = $110,000
Total units of ties made from Job 1041 is 5,000
Therefore,


Cost per unit tie = $22