84.2k views
3 votes
Beth is a transcriptionist, earning $12.00 an hour and Beth averages 1000 lines of transcription per day. What is the unit cost per line to the department?

User LeleMarieC
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$83.33 unit cost per line

Step-by-step explanation:

The computation is shown below:

Data provided in the question

Earning per hour = $12

Number of lines of transcription per day is 1,000

By considering the above information, the unit cost per line to the department is

= Number of lines of transcription per day ÷ Earning per hour

= 1,000 ÷ $2

= $83.33 unit cost per line

User Sergey Malyan
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories