Answer:
The price elasticity of supply is 0.0763 or 7.63%.
Step-by-step explanation:
Price Elasticity of Supply shows response of quantity supplies to the price of the product supplied. Its Formula is as follow:
Price Elasticity of Supply = % change in supply / % change in price
Price Elasticity of Supply = (0.935% / 12.25%) x 100 = 7.63%
% Change in Supply = ( 100,935 - 100,000 ) /100,000 = 0.935%
% Change in Price = ( 449 - 400 ) / 400 = 12.25%