Answer:
Question is incomplete. Variable unit costs are as follows:
{Acrylic base - $ 0.86, Pigment- 0.57, other ingredient -0.43, Bottle packing materials- 1.15, Selling Commission- 0.14}
Contribution margin per unit is $ 2.75
Per unit Contribution ratio is $ 2
Step-by-step explanation:
Contribution margin is calculated by subtracting variable cost of the product from its price.
Mathematically it can be calculated as follows;
Contribution Margin= Price - variable Cost
According to given data,
Price of the bottle = $ 5.90
Variable Cost = 0.86+0.57+0.43+1.15+0.14= $ 3.15
Contribution Margin = $ 5.90 - $ 3.15 = $ 2.75
Contribution Margin ratio = Contribution Margin / Sales
Contribution Margin ratio = $ 2.75 /$ 5.90
Contribution Margin ratio = 0.47
Break even points in Unit = Fixed Cost / Contribution Margin per unit -- (a)
According to given data,
Fixed Overhead cost = $ 34,475
Fixed selling & Administrative cost = $ 6,720
Putting the values in equation (a)
Break even points in Unit = ($ 34,475+ $ 6,720)/ $ 2.75
Break even points in Unit = 14,980 units
Break even sales Revenue = 14,980 x $ 5.90 =$ 88, 382
Nail Glow's Operating Income last year = Units sold x Price of bottle
Nail Glow's Operating Income last year = 35000*5.90= $ 206,500
Margin of Safety = Actual Sales - Break even Point sales
Margin of Safety = $ 206,500- $ 88,382 = $ 118,118
Suppose Nail Glow increase the price to $ 6.50
New Sales in unit = 28, 750 bottles
Contribution margin at new Price = New Price - Variable Cost
Contribution Margin at new price = $ 6.50 - $ 3.15 = $ 3.35
Break even points in Unit at new price = ($ 34,475+ $ 6,720) / $ 3.35
Break even points in Unit at new price = 12,297.015 bottles
Yes, Nail Glow should raised the price. Though the anticipated sales will decrease but the margin of safety at new price will increase as shown below;
Margin of Safety at new price = $ 206,500- (12,297.015 x 6.50)
Margin of Safety at new price = $ 206,500- $ 79,931 = $ 126,569