202k views
2 votes
Contribution Margin, CVP, Net Income, Margin of Safety Nail Glow, Inc., produces novelty nail polishes. Each bottle sells for $5.90. Variable unit costs are as follows: Fixed overhead costs are $34, 475 per year. Fixed selling and administrative costs are $6, 720 per year. Nail Glow sold 35,000 bottles last year. What is the contribution margin per unit for a bottle of nail polish? $ per unit What is the contribution margin ratio? Round your answer to four decimal places. How many bottles must be sold to break even? bottles What is the break-even sales revenue? Round your answer to the nearest dollar, if rounding is required. $ What was Nail Glow's operating income last year? $ What was the margin of safety in revenue? $ Suppose that Nail Glow, Inc., raises the price to $6.50 per bottle, but anticipated sales will drop to 28, 750 bottles. What will the new break-even point in units be? Round your answer up to the nearest whole number of units. Should Nail Glow raise the price?

User Psion
by
8.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Question is incomplete. Variable unit costs are as follows:

{Acrylic base - $ 0.86, Pigment- 0.57, other ingredient -0.43, Bottle packing materials- 1.15, Selling Commission- 0.14}

Contribution margin per unit is $ 2.75

Per unit Contribution ratio is $ 2

Step-by-step explanation:

Contribution margin is calculated by subtracting variable cost of the product from its price.

Mathematically it can be calculated as follows;

Contribution Margin= Price - variable Cost

According to given data,

Price of the bottle = $ 5.90

Variable Cost = 0.86+0.57+0.43+1.15+0.14= $ 3.15

Contribution Margin = $ 5.90 - $ 3.15 = $ 2.75

Contribution Margin ratio = Contribution Margin / Sales

Contribution Margin ratio = $ 2.75 /$ 5.90

Contribution Margin ratio = 0.47

Break even points in Unit = Fixed Cost / Contribution Margin per unit -- (a)

According to given data,

Fixed Overhead cost = $ 34,475

Fixed selling & Administrative cost = $ 6,720

Putting the values in equation (a)

Break even points in Unit = ($ 34,475+ $ 6,720)/ $ 2.75

Break even points in Unit = 14,980 units

Break even sales Revenue = 14,980 x $ 5.90 =$ 88, 382

Nail Glow's Operating Income last year = Units sold x Price of bottle

Nail Glow's Operating Income last year = 35000*5.90= $ 206,500

Margin of Safety = Actual Sales - Break even Point sales

Margin of Safety = $ 206,500- $ 88,382 = $ 118,118

Suppose Nail Glow increase the price to $ 6.50

New Sales in unit = 28, 750 bottles

Contribution margin at new Price = New Price - Variable Cost

Contribution Margin at new price = $ 6.50 - $ 3.15 = $ 3.35

Break even points in Unit at new price = ($ 34,475+ $ 6,720) / $ 3.35

Break even points in Unit at new price = 12,297.015 bottles

Yes, Nail Glow should raised the price. Though the anticipated sales will decrease but the margin of safety at new price will increase as shown below;

Margin of Safety at new price = $ 206,500- (12,297.015 x 6.50)

Margin of Safety at new price = $ 206,500- $ 79,931 = $ 126,569

User Andrew Christensen
by
7.9k points
0 votes

Answer:1) contribution margin per unit=$4.7230

2) contribution margin ratio= 80.050%

3) Break even unit=8,722

4)Break Even sales revenue=$51,461

5) operating income =$165,305

6)Margin of safety=$155,039

7)New Breakeven units=8130 units

8)yes the price should be increased, because at a lower quantity it will break even.

Step-by-step explanation:

Contribution margin =Selling price-fixed cost

(5.9×35,000)-(34,475+6,720)

=206,500-41,195=$165,305

Contribution margin per unit=165,305/35000=$4.7230

Contribution margin ratio=unit contribution margin/unit selling price×100

4.723/5.9×100=80.0508%

Break even unit=fixed cost/unit contribution Margin=41,195/4.7230

=8,722 units

Break even revenue=fixed cost/contribution Margin ratio

41195/0.800508=$51,461

Operating income =sales revenue-fixed cost=206500-41,195=$165,305

When and if selling price =$6.50 , sales=28,750

Contribution Margin=total revenue-total fixed cost

=28750×6.5-41,195=$145,680

Unit CM=CM/sales unit

=145,680/28,759=5.06713

CM ratio=5.06713/6.5=0.7796

BEV sales=FC/CMR=41,195/0.7796=$52,841

Breakeven BEV units=fixed cost/contribution Margin ratio

=41195/5.0671=8,130 units

It is better to increase price to$ 6.5 because the fixed cost was defrayed at a much lower quantity of 8,130 when compared to 8,722 units.

User Camiloqp
by
7.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories