91.6k views
7 votes
Hint: There are 3 feet in 1 yard.....Math 100pts

Hint: There are 3 feet in 1 yard.....Math 100pts-example-1
User Shevon
by
7.8k points

2 Answers

11 votes

Answer:

$0.22

Explanation:

6 yards costs $3.96

Therefore, to find the cost of 1 yard, divide the cost of 6 yards by 6:

⇒ 1 yard = $3.96 ÷ 6

= $0.66

1 yard = 3 feet

Therefore, to find the cost of 1 foot, divide the cost of 1 yards by 3:

⇒ Price per foot = $0.66 ÷ 3

= $0.22

User IgorZ
by
7.7k points
6 votes

Answer:

$0.22/foot

Explanation:

Setting up the equation:

⇒ 6 yards of aluminum wire costs $3.96

⇒ 6 yards = $3.96

Simplifying the equation in cost/foot:

⇒ 6 yards = 6(3) feet = 18 feet = $3.96 (1 yard = 3 feet)

⇒ 18 feet = $3.96

1 foot = $3.96/18 = $0.22

User Persephone
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories