13.9k views
22 votes
?? im so confused please help

?? im so confused please help-example-1
User Webdma
by
4.9k points

1 Answer

8 votes

Answer:

y = 5.5 ·x

Explanation:

x= pounds purchased

y = cost in $

Given:

4 pounds for $22

x pounds for $ y

Find unit price so will know how much will pay for 1 pound

22/4 = 11/2 = $ 5.5 for 1 pound

Make a general formula :

y = 5.5 ·x

User Rung
by
5.3k points