Answer:
y = 5.5 ·x
Explanation:
x= pounds purchased
y = cost in $
Given:
4 pounds for $22
x pounds for $ y
Find unit price so will know how much will pay for 1 pound
22/4 = 11/2 = $ 5.5 for 1 pound
Make a general formula :
5.9m questions
7.7m answers