Answer:
The empirical formula is C3H6O
Step-by-step explanation:
Step 1: Data given
Suppose mass of comound X = 100.0 grams
Compound X contains:
62.0 % carbon = 62.0 grams
10.4 % hydrogen = 10.4 grams
27.5 % oxygen = 27.5 grams
Molar mass of C = 12.01 g/mol
Molar mass of H = 1.01 g/mol
Molar mass of O = 16.00 g/mol
Step 2: Calculate moles
Mol = mass / molar mass
Mol C = 62.0 grams / 12.01 g/mol
Mol C = 5.16 moles
Mol H = 10.4 grams / 1.01 g/mol
Mol H = 10.3 moles
Mol O = 27.5 grams / 16.00 g/mol
Mol O = 1.72 moles
Step 3: Calculate mol ratio
We divide by the smallest amount of moles
C: 5.16 moles / 1.72 moles = 3
H = 10.3 moles / 1.72 moles = 6
O = 1.72 moles / 1.72 moles = 1
The empirical formula is C3H6O